Αρχική » ΑΘΛΗΤΙΚΑ » Γ΄Εθνική- Άλμα παραμονής για την Αναγέννηση Άρτας

Γ΄Εθνική- Άλμα παραμονής για την Αναγέννηση Άρτας

Κοινoποίηση:

Με 1-3 επικράτησε του Βατανιακού η Αναγέννηση, και πάει με καλή ψυχολογία στο πολύ μεγάλο ντέρμπι κόντρα στα Τρίκαλα, την επόμενη βδομάδα!

Η Αναγέννηση, πήρε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα, αφού σχεδόν όλες οι ομάδες που έχουν κοινό στόχο, πήραν σήμερα βαθμούς, και ενδεχόμενη απώλεια θα ήταν καταδικαστική.

Πλέον, η ομάδα μας στρέφεται στο μεγάλο παιχνίδι με τα Τρίκαλα, τα οποία φιλοξενεί στο Δημοτικό Στάδιο, αναζητώντας μόνο νίκη, για να τα προσπεράσει στη βαθμολογία, και να κυνηγήσει στα τελευταία δύο ματς, θετικά αποτελέσματα, με ομάδες αδιάφορες βαθμολογικά, ώστε να εξασφαλίσει την παραμονή της.

Η Αναγέννηση για ακόμα ένα ματς, φέτος, στην πρώτη φάση του Βατανιακού δέχτηκε την ισοφάριση, όταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων, Δ. Ανανιάδης μετά από ατομική ενέργεια βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και νίκησε τον Μπαλαούρα, για το 1-0. Η Αναγέννηση μπόρεσε να συνέλθει άμεσα από την ψυχρολουσία και να απαντήσει, όταν ο Ζυγκερίδης υποδέχτηκε την μπάλα και έβγαλε τον Κορομηλά σε θέση για γκολ, με τον τελευταίο να εκτελεί σωστά και να γράφει το 1-1. Η Αναγέννηση, που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, είχε στο 27ο λεπτό, μια καλή κεφαλιά του Ζυγκερίδη, μετά από κόρνερ που έφυγε άουτ, ενώ τρία λεπτά μετά, ο Φερεντίνος έπιασε πολύ καλό σουτ εκτός περιοχής, αναγκάζοντας τον Τσιλεγκερίδη σε δύσκολη επέμβαση σε κόρνερ. Η Αναγέννηση ήταν ανώτερη και δικαιώθηκε στο 38ο λεπτό, φτάνοντας στην ανατροπή, όταν ο Κορομηλάς κέρδισε πέναλτι στην αντίπαλη περιοχή, και ο Μπεκατώρος από την άσπρη βούλα έγραψε το 1-2, πετυχαίνοντας την ανατροπή για την ομάδα μας

Διαιτητής : Τζίκας Φώτης (Μακεδονίας)  Βοηθοί : Χατζηβασιλείου Βασίλης (Μακεδονίας) – Νικολης Νίκος (Μακεδονίας) Παρατηρητής : Γρατσάνης Βαγγέλης (Τρικάλων)

Βατανιακός (Ποτουρίδης) : Τσιλεγκερίδης, Σαμανίδης, Μάλα, Γκαρατζιάς, Ανανιάδης Χ., Δημητρίου, Φιρινίδης Χ., Ανανιάδης Δ., Μιχαηλίδης, Ντόσης (46′ Μιτακίδης), Μητράκας (76′ Χαντζαρίδης)

Αναγέννηση Άρτας (Τζιάρρας) : Μπαλαούρας, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Λισγάρας, Γιαλεδάκης (34′ λ.τρ. Πλαστουργός), Θεοδωράκης (71′ Παύλου), Κυριάκης (46′ Πάνου), Μανιώτης (85′ Τζουμάκας), Ζυγκερίδης, Κορομηλάς (71′ Μουσιωτίτσας), Φερεντίνος