Ειδήσεις και νέα από την Ήπειρο - Άρτα - Πρέβεζα - Ιωάννινα

Αποκλείστηκε από το Κύπελλο Ελλάδος- Ήττα από την Παναχαϊκή για τον ΠΑΣ Γιάννινα

Κοινoποίηση:

Οδυνηρή ήττα με 0-2 από την Παναχαϊκή και κατ’ επέκταση αποκλεισμό από τη συνεχεια του θεσμού γνώρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος αντιμετώπισε την ομάδα που προπονεί ο Γιαννιώτης, Γιάννης Τάτσης για την 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος στο ΕΣΙ “Οι Ζωσιμάδες” το απόγευμα της Τετάρτης (25/9).

Με το… αριστερό μπήκε στο… “σπίτι” του στη πρώτη επίσημη εμφάνιση της ομάδας στους Ζωσιμάδες για τη φετινή σεζόν. Το ματς ήταν κεκλεισμένων των θυρών λόγω της τιμωρίας που είχε ο ΠΑΣ για τα επεισόδια με τον Σπάρτακο Γραικοχωρίου στην Ηγουμενίτσα ωστόσο στα μπαλκόνια πέριξ του γηπέδου λιγοστοί φίλοι έδιναν παλμό τους παίκτες του Ρενέ Πόμς.

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΣ στο παιχνίδι με την πρώτη καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου να έρχεται από τους φιλοξενούμενους στο 13ο λεπτό με το σουτ του Τραορέ να κοντραρει στον Σομποσίνσκι και να φεύγει κόρνερ.

Στο 20ο λεπτό ήρθε η πρώτη απειλητική στιγμή από τον ΠΑΣ Γιάννινα με το μακρινό σουτ του Μάντζη, το οποίο μπλόκαρε ο Στογιανοβιτς ενώ στο 30ο λεπτό το σουτ του Χάινριχ έφυγε εκτός εστίας.

Στο 33ο λεπτό ο διαιτητής είδε την ανατροπή του Τραορέ από τον Σομποσίνσκι και ο Ντε Τόμας ανέλαβε την εκτέλεση, με τον παίκτη της Παναχαϊκής να ανοίγει το σκορ 0-1 στο 35ο λεπτό.

Ήταν το πρώτο γκολ που δέχεται ο ΠΑΣ Γιάννινα φέτος σε επίσημο παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο (48′) το δυνατό σουτ του Χάινριχ απέκρουσε δύσκολα ο Στογιάνοβιτς ενώ στην επόμενη φάση ο κιπερ της Παναχαϊκής μπλόκαρε δύσκολα την τετατετ κεφαλιά του Σέποβιτς.

Τα πράγματα για τον ΠΑΣ Γιάννινα ωστόσο δυσκόλεψαν στο 65ο λεπτό με το 0-2 από το γκολ του Πανάγου.

Στη συνέχεια ο ΠΑΣ προσπάθησε κάπως να αλλάξει τη ροή του ματς αλλά το σουτ του Λούπα πέρασε άουτ, ενώ το σουτ του Αθανασίου απέκρουσε ο Στογιάνοβιτς (79ο λεπτό) και στο 81ο λεπτό ο κιπερ της Παναχαϊκής μπλόκαρε την κεφαλιά του Λέο.

Οι φιλοξενούμενοι στο 82ο λεπτό απείλησαν με το σουτ του Ντε Τόμας που έφυγε εκτός.

Στο 85ο λεπτό το σουτ του Μαδριγάλ, απέκρουσε ο Αθανασίου και στο 90ο λεπτό ο Σέποβιτς μέσα στη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ.

Διαιτητές: Κεφάλας, Μπάλας, Καρασαββαιδης, Μπούτσικος, Αθανασίου

ΠΑΣ Γιάννινα (Ρενέ Πόμς): Αθανασίου, Σόρια, Σομποσίνσκι, Αζίζ (45 Τζίνο) , Μπακαδήμας, Δούμας (45 Αθανασίου), Ρίντερ, Χάινριχ (72′ Λέο) , Μάντζης (45′ Μπεγκάλα) , Καλέμι (45 Λούπας) , Σεποβιτς

Παναχαϊκή (Γιάννης Τάτσης) : Στογιάνοβιτς, Πανάγου, Σμάλης, Μπαξεβάνος, Λυμπεράκης, Τσακνής, Πεντρόμο (71 Παπατόλιος) ,Ζεκχωβ (56′ Κοζορώνης), Καραγιάννης (71 Ρόβας), Ντε Τόμας, Τραορέ (56′ Λεσάι)