Αρχική » ΑΘΛΗΤΙΚΑ » Άρτα- Κυπελλούχος η Αναγέννηση!

Άρτα- Κυπελλούχος η Αναγέννηση!

Κοινoποίηση:

Με ιδανικό τρόπο έκλεισε τη σεζόν η Αναγέννηση, που επικράτησε της Ανέζας στον τελικό Κυπέλλου με 3-0, και στέφθηκε Κυπελλούχος ΕΠΣΑ για 4η σερί σεζόν, όντας η πολυνίκης του θεσμού, με 11 πλέον κατακτήσεις.

Η Ανέζα είχε την πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη στην αντίπαλη άμυνα, σε εκτέλεση φάουλ του Χρηστογιάννη, με τους παίκτες της “Α” να απομακρύνουν, όμως, εγκαίρως, με τους γηπεδούχους να απαντούν με γκολ στη δική τους πρώτη στιγμή, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Παπανίκου, ο Λισγάρας ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα και έκανε την προβολή στη γωνία του Γεωργάκη, γράφοντας το 1-0.

Στο 43ο λεπτό, η Αναγέννηση διπλασίασε τα τέρματά της σε ένα κομβικό χρονικό σημείο, όταν ο Φερεντίνος συνδυάστηκε ωραία με το Γιαλεδάκη και έκανε ωραίο γύρισμα για τον Παππά, σερβίροντάς του έτοιμο γκολ, με τον Αρτινό μεσοεπιθετικό να γράφει από κοντά το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι φάσεις ήταν λιγοστές, μέχρι το 65ο λεπτό, όταν και η Αναγέννηση στη δεύτερη καλή στιγμή της, τελείωσε το παιχνίδι και τον τίτλο, με τον Παππά να βγάζει κάθετα τον Μπεκατώρο σε θέση τετ α τετ, το Γεωργάκη να αποκρούει σε πρώτο χρόνο, για να έρθει ο Παπακίτσος που είχε περάσει λίγο νωρίτερα ως αλλαγή, και να στείλει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 3-0, σκοράροντας στην επιστροφή του μετά τον σοβαρό τραυματισμό στην αρχή της σεζόν.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Αθανασίου Άγγελος – Βασιλάκης Στέργιος  : Βασίλα Φωτεινή

Αναγέννηση Άρτας (Τζιάρρας) : Μπακόλας, Παπανίκου, Πάνου, Λισγάρας (61′ Παύλου), Θεοδωράκης, Γιαλεδάκης (61′ Παπακίτσος), Μπεκατώρος (67′ Μουσιωτίτσας), Μανιώτης, Φερεντίνος (46′ Κυριάκης), Πάνος (46′ Κωνσταντίνου), Παππάς

ΠΑΣ Ανέζα (Σφήκας) : Γεωργάκης, Χουλιάρας Αν. (88′ Θεμελής), Γκανάρας, Παπανίκου, Ρώσσιος (46′ Μητσαράς), Παναγιώτου, Χρηστογιάννης (88′ Πλακιάς), Σιώζος Γ. (57′ Νίκαρης), Μιχάλης, Ζώης, Ρούμπος (67′ Παύλου)