Στην επιστολή του ο κ. Κιτσάκος, επισημαίνει σοβαρά προβλήματα, όπως η έλλειψη χώρων, ο κατακερματισμός του ΤΕΠ σε επτά τμήματα, και τη λειτουργία μέρους του σε εξωτερικό περιβάλλον.
Επίσης, επισημαίνει «την έλλειψη προσωπικού και τραυματιοφορέων, που οδηγούν σε καθυστερήσεις στη διακίνηση των ασθενών».
Ο Κιτσάκος επισημαίνει ότι έχει επανειλημμένα επισημάνει αυτά τα προβλήματα από το 2016, και παραπέμπει σε σχέδια επέκτασης που δεν υλοποιήθηκαν, παρά τις προσπάθειές του.
Για το ίδιο θέμα, ο Υπουργός Υγείας, Άδωνις Γεωργιάδης, απαντώντας σε ερώτηση στη Βουλή, χρησιμοποίησε τη φράση του Δημοσθένη «Δει δη χρημάτων…» για να υπογραμμίσει την αδυναμία εξεύρεσης πόρων.
Ακολουθήστε το 7meres.gr στο Google News και μείνετε ενημερωμένοι
Άρτα – Περιφερειακή Οδός | 26813 06897
Πρέβεζα – Σπηλιάδου & Μπάλκου | 26820 22288